DelphiFAQ Home Search:

Dating scammer Veronika Miscenko

 

commentsThis article has not been rated yet. After reading, feel free to leave comments and rate it.

Name: Veronika Miscenko


Email: veri@inbox.ru v-erikas@hotmail.com


Address:
Klapeida and Palanga, Lithuania


Other Comments:
Like to use Veri instead of Veronika

Classic moneyscammer : sick mother with cancer. and
money for planetickets
Like to use ca 20 'kiss kiss' and 'darling darling' in one normal mail.
The phone was answered by a lithuanian man, when it was called to 'her! from a lithuanian phone. Probelly stolen photos


Comments:

2009-08-13, 10:45:25   (updated: )
[hidden] from Norway  Keywords:
2009-08-13, 10:45:25   (updated: )
[hidden] from Norway  Keywords:
2009-08-13, 10:45:25   (updated: )
[hidden] from Norway  Keywords:
2009-08-13, 10:45:25   (updated: )
[hidden] from Norway  Keywords:
2009-08-13, 10:45:25   (updated: )
[hidden] from Norway  Keywords:
2009-08-13, 10:45:25   (updated: )
[hidden] from Norway  Keywords:
2009-08-13, 10:45:25   (updated: )
[hidden] from Norway  Keywords:
2009-08-13, 14:24:09
OJAS from United States  
2009-08-14, 15:32:23
trul5@hotmail.com from Norway  
I guess also this photo was false. She told they was taken in Lithuania, and it is no cactus in northern Europe. Then she told this was taken in a studio, what is almost unpossible. I guess outdoor with flash and reflectors.
I have later seen a ukrainian girl from Tagged.com also use some the same photos.
2010-03-21, 15:04:03
anonymous from Estonia  
A famouse Lithuaian girl have scammed same norwegain pensionist 2 times. This is one of the real one-girl-scammers (no liga, but one girl that work alone). She have changed name while she scammed.

She is famouse in Lithuania, as well as in UK. She is a singer and model

I need all info I can get on lithuanian girls, and on scammers that use the name Vaida - mention Lithuanian names is often simular (and it is not Vaidas that is a boysname, or Vaiva, or Daiva - but Vaida).
Also info on girls in UK from lithuania, and girls that use swebank.

So all info on lithuanian is wellcome here now, so we can use it in a artickle. This Vaida will now be a big case in the press soon, and we know lithuanian is generalle not the best girls in the class, even if Østfold Kraftlags Bjørn Røvik obviousely loves this lithuanian - even if they are old prostitute. Since he sit in the local churchborder is it still strange for me thst they can live in the home to Røvik.

But back to the story with Vaida. This girl is famouse, and she have between her big TV shows scammed a total kind pensionist in Norway: And She srtill try to scam, and she have 2 names as well.

Do we have any inside Lithuania in oure group - I know we have one løithuanian man in GB, but he have not lived in Lithuania for so many years, that he can not help us here exept translations. We need one that is watching news in lithuania daily.
Put all info at the page to Agne Zubrauskaite
Truls
2010-04-15, 17:28:18
Troll from Estonia  
I will soon need more help from people that know anything about scammers from Lithuania, Latvia and Estonia,
And want also to come in contact with people that want to work against individaul scammers. Individual girls that operate under real identity (often their own), and soon will this group incrase in number so mutch that we need a own firesquad to stop them
Answer me on the page to Agne Zubrauskaite
2010-05-06, 10:47:41
anonymous from Estonia  
Dabar ji pradeda požiūris vasarą vėl, o tada keliaus vėl lithauerne prieš Norvegijos vasaros darbus. Nesvarbu, ar jie nori dirbti Bjorn Rovik savo kontaktus Laerdal ir Årdal su vasarą, kad uogų ir restoranų darbuotojų, ar jie pasirenka kitą darbą. Mes žinome, kad daugelis Lithauere šiol atvyko Norvegijos nusikalstamais tikslais, arba papildyti pajamas, parduodant lyties. Lietuva yra Baltijos šalių ir Lenkijos valstybės, su færest kalinių narės savo kalėjimuose, atsižvelgiant į gyventojų skaičių savo tėvynę. Tačiau tuo pačiu metu Lithuaen su dauguma kalinių kalėjimuose norvegų šalyje, palyginti su kviečiame pasirūpinti Norvegijoje. Kaip tai įmanoma. Žemės dažniausiai be teisės aktais, ir tikriausiai labiausiai Baltijos ir apsimesti innkompetente policijos. Estijoje, atsižvelgiant bent jau policijos dėvėti civilių drabužius, jei jie pasirenka sėdėjimą parke gerti per dieną, o Lietuva yra policiją, kad nekompetentingi, kad gerti degtinės viešose vietose visiškai uniją forma.
Nenuostabu, žmonės galvoja, kad jie gali elgtis taip, kaip jie nori, kai jie išeina iš šalies. Todėl, jų nuomone, yra per vėlai, kad Norvegijos policija neįmanoma papirkti, tačiau daugiausia rimtų vykdymo policijos korpuso. Bet kartais jie yra blogi, medžioklės salė saugos ir geriau imtis kekše klientams. Tai tikriausiai todėl, kad daugelis verslininkų yra žinomi paramos halikksvirksomhet, ir jie turi kontaktų ir pinigų advokatams, bet horekunde paprastai gali tik patvirtinti baudą.
Šis šūdas prostitutė, Lietuva, ir jų halikker. Žinau, kad daugelis salė saugos Lietuva jau pradėjo siųsti mergaites į Norvegijos, Norvegijos policijos dabar, o miega.
Norėdami išvengti palaikyti halikkvirksomhet buvo kaip savarankiškai dirbantiems arba ūkininko Norvegija pradėjo samdyti Pretty Girls, Lietuva, kad turi ką fuck Kitas gana pigi darbo jėga.
Taip yra todėl yra didelė bausmė Norvegija pirkti seksualines paslaugas.
Įdomu, ar tie, kurie perka paslaugas iš Norvegijos bendrovių Stulbinantis skaičius merginų iš Rytų bloko maniau apie tai, ar yra Norvegijos valstiečių žmonas taip naivus, kad jie nesupranta, kad šie nevilties mergaitės lengva auka už savo vyrą kåtskap.
Kad Lietuva palaiko glaudžius ryšius su mafija yra mielių projekcija pripažinimo. Norvegijos policija nurodė daug kartų, ir ypač Kauno mafijos paminėta kaip už tai smegenys policijos.
Darbo-nuoma, ar mergina kviečia šansai, kad pažintys vėliau pasikalbėti su minia yra tikrai didelis, ir prieš jį žinote jūs turite vieną dvidešimt gauja aplankyti keletą mėnesių po savo jaukiame lithauiske darbuotojai grįžo iš savo sezoninį darbą savo bendrovė.
Mes žinome, kad iš vagysčių atliks tik Lithuaere Norvegijoje daug. Ar išdrįstų rizikuoti apie tai.
Jei manote, kad pigios darbo jėgos iš Baltijos šalių, aš taip pat ketina taikyti kitose šalyse, pavyzdžiui, Estijoje, šalyje, žmonių, kurie primena daug apie suomiai grupė. Tačiau Švedijos jaunimas aptarnavimo vietų, Norvegijoje ir dabar, o lenkai, kurie jau turi gerą CV iš Norvegijos.
Ar išdrįstų rizikuoti, kai statistika kalbėti prieš šią tautą?
Kodėl ES galėtų imtis Lietuva, kai Turkija buvo atmestas?
Lietuva turėtų gauti teisinį darbą, kad darbų, arba būti išmestas iš ES, kitame sankryžos. Lithuaen yra ekonominė krizė, kad ES išlaidos, ir jos žmonės galvoja jis yra gražus, kad nusikaltėliai išėję iš Lietuva į darbą. PPA būdas, jų nuomone, šalyje bus mažiau nusikaltimų. Toks požiūris rodo, kad landeet nenusipelno būti ES nare, ir žmonės, kurie dirba lithauere daryti prieš daugiau žinių.
TROLL

 

 

Are you being scammed and this is your first visit here?
Read the welcome page/ primer for newbies.
Thanks to Eddie for writing it up.

Please also read Miss Marple's article about recognizing male dating scammers.

NEW: Optional: Register   Login
Email address (not necessary):

Rate as
Hide my email when showing my comment.
Please notify me once a day about new comments on this topic.
Please provide a valid email address if you select this option, or post under a registered account.
 

Show city and country
Show country only
Hide my location
You can mark text as 'quoted' by putting [quote] .. [/quote] around it.
Please type in the code:

Please do not post inappropriate pictures. Inappropriate pictures include pictures of minors and nudity.
The owner of this web site reserves the right to delete such material.

photo Add a picture:
Picture Search

You have received photos and wonder if these photos has been posted here before? Because you suspect this could be a dating scammer, but you do not want to post this picture? Try the Picture Search